Άργησε να ξυπνήσει η ΑΕΛ - "Παγωμένη" ήττα στα Χανιά

Κυρ, 08/01/2017 - 20:15 / Tags: ΑΕΛ, Χανιά, Πλατανιάς, Ήττα

Η ΑΕΛ ξύπνησε αργά και πλήρωσε τα λάθη της γνωρίζοντας την ήττα με 3-2 από τον Πλατανιά στα Περιβόλια στο πλαίσιο της 2ης εξ’ αναβολής αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ. Κάκιστος ο αγωνιστικός χώρος όπου είχε αρκετά καλό ρυθμό και πέντε, με την ΑΕΛ να φωνάζει για την διαιτησία του Ευαγγέλου. Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους ο Ναζλίδης (59′, 91′) ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Μουνάφο (45′), Πριντέτα (54′) και Μανούσος (76′).

Η ΑΕΛ μπήκε δυνατά και στο 2′ με μακρινό σουτ του Κόντορ (ο οποίος ξεκίνησε στον άξονα για να μεταφερθεί και πάλι στα πλάγια της άμυνας) έκανε την πρώτη της τελική προσπάθεια, όμως η μπάλα φεύγει άουτ. Ίδια η κατάληξη και στο 7′ με το μακρινό σουτ του Ναζλίδη, πάνω στον Σωτηρίου η μπάλα.

Στο 16′ οι Χανιώτες βγήκαν γρήγορα στην κόντρα, σέντρα του Μανούσου από δεξιά, προβολή του Σίγκνεβιτς, η μπάλα μόλις άουτ, στην μεγαλύτερη στιγμή του ημιχρόνου για τον Πλατανιά.

Στο 21’ το σουτ του Ναζλίδη από καλή θέση με την μπάλα να κοντράρει και κατέληξε ενώ στο 26′ το γήπεδο έκανε τη… ζωή του Σίγκνεβιτς δύσκολη, η μπάλα στρώνεται στον Γιορέντε, που κάνει το πλασέ από αριστερά, πάνω στον Ξενοδόχοφ όμως. Όλα αυτά, στη μικρή περιοχή της ΑΕΛ!

Η ΑΕΛ φωνάζει για την φάση του 36′ όταν υποδείχτηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ ο Καπός, ενώ ο επιθετικός της ΑΕΛ καλυπτόταν.

Οι πολλές σκληρές μονομαχίες και οι λάθος αποφάσεις έκαναν την εμφάνιση τους στη συνέχεια και όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα πάνε ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Όμως πριν μπούμε στις καθυστερήσεις, ο Μουνάφο έκανε το πλασέ και ανοίξε το σκορ για την ομάδα του Γιώργου Παράσχου (1-0).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αλλαγές για την ΑΕΛ, με τον Τσιώλη να περνά στον αγωνιστικό χώρο τον Ικάουνιεκς στη θέση του Ποτουρίδη για να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του αλλάζοντας τον σχηματισμό σε 3-5-2.

Στο 50′ ο Πλατανιάς ήταν αυτός που απείλησε πρώτος με ένα κοντινό πλασέ του Σίγκνεβιτς, αδύναμο όμως, το οποίο κατέληξε στην αγκαλιά του Ξενοδόχοβ.

Η φάση αυτή ήταν προμήνυμα, με τον Πλατανιά να καταφέρνει να κάνει δύο τα τέρματα του όταν στο 54′ ο Γιορέντε εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ξενοδόχοβ βρήκε αέρα και ο Πριντέτα έκανε το 2-0.

Άμεση η αντίδραση από τον Τσιώλη στον πάγκο, που προώθησε τον Γκαγιέγο και έβαλε στα πλάγια τον Ικάουνιεκς με αποτέλεσμα να αλλάξει και πάλι ο σχηματισμός σε 4-4-2.

Έτσι η ΑΕΛ πήρε μέτρα, ο Ικάουνιεκς από δεξιά πέρασε όποιον βρήκε, έβγαλε τη σέντρα με τον Μπανανά να κάνει χέρι με αποτέλεσμα η ΑΕΛ να κερδίσει πέναλτι!

Στο 59′ ο Ναζλίδης ανέλαβε την εκτέλεση μειώνοντας σε 2-1 με την ΑΕΛ να πιέζει στην συνέχεια για την ισοφάριση.

Το ματς απέκτησε… τρελό ρυθμό στη συνέχεια με την μπάλα να πηγαίνει με γρήγορο ρυθμό μπροστά από τις δύο εστίες. Η ΑΕΛ κατάφερε να ολοκληρώσει δύο φάσεις από αυτό το σημείο και έπειτα όμως τα σουτ του Καπού και του Γκαγιέχο δεν βρήκαν εστία.

Και ως εκ τούτου, ο νόμος του ποδοσφαίρου λειτούργησε αρνητικά για την ΑΕΛ, όταν στο 77′ μετά από μία αντεπίθεση με αργές επιστροφές για την ΑΕΛ, ο Μανούσος βρέθηκε απέναντι από τον Ξενοδόχοβ και νίκησε τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ για το 3-1.

Στο 84′ τεράστια χαμένη ευκαιρία του Μανούσου από τη σέντρα του Σκαρντοβέλι. Βέβαια ήταν σε θέση οφσάιντ ο επιθετικός του Πλατανιά, το οποίο όμως δεν υποδείχθηκε.

Η ΑΕΛ προσπάθησε στο τέλος όταν στις καθυστερήσεις μείωσε σε 3-2, μετά από κεφαλιά του Ναζλίδη σε ένα καλά εκτελεσμένο κόρνερ του Κουτσιανικούλη.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν άλλαξε κάτι με την ΑΕΛ να γνωρίζει την ήττα.

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Βάντερσον, Πριντέτα, Κάργας, Αποστολόπουλος, Μενδρινός (70′ Ντεβέσα), Μουνάφο, Μπανανά, Γιορέντε (83′ Ντίνας), Μανούσος (89′ Γουνδουλάκης), Σίγκνεβιτς.

ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης): Ξενοδόχοβ, Φατιόν, Τίκο (74΄Κουτσιανικούλης), Φάρκας, Ποτουρίδης (46′ Ικάουνιεκς), Μασαλέσα, Κόντορ, Γκαγιέχο, Κάπος, Ναζλίδης, Ντέλετιτς (86′ Αναστασόπουλος).

Διαιτητής: Ευαγγέλου. Βοηθοί: Αλεξέας, Τζαφόλιας.
Πηγή: sportlarissa.gr