Πήρε αυτό που ήθελε η ΑΕΛ!

Τετ, 01/04/2017 - 19:35 / Tags: ΑΕΛ, Βέροια, Νίκη

Μία ΑΕΛ διπρόσωπη, μέτρια στο πρώτο ημίχρονο, με ψυχή και πίστη στο δεύτερο κατάφερε να ξεκινήσει με το δεξί το 2017 και να επικρατήσει με 2-1 της Βέροιας, έστω κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ, έστω και αν αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο για περισσότερο από μισή ώρα.

Μία νίκη «χρυσάφι», αν και αγχωτική για την ομάδα του Σάκη Τσιώλη, που αποσπάστηκε πέντε βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη, βλέποντας με περισσότερη αισιοδοξία το μέλλον της στην κατηγορία.

Κρατά τη νίκη, αλλά πρέπει να βελτιώσει πολλά πράγματα στη συνέχεια η λαρισινή ομάδα για να πετύχει όσο το δυνατό πιο σύντομα τον στόχο της.

Μέτρια ως κακή

Με δύο από τα νέα της αποκτήματα στον αγωνιστικό χώρο, τους Μασαλέσα και Ικάουνιεκς παρέταξε την ομάδα του στον αγωνιστικό χώρο ο Σάκης Τσιώλης, που ξεκίνησε με τον Ξενοδόχοφ κάτω από τα δοκάρια, Ρέντζα, Γκόλια, Φάρκας και Μονιάκη στην άμυνα, Μασαλέσα και Άντονι στη Μεσαία γραμμή, Ικάουνιεκς, Ντοντό και Ντέλετιτς πίσω από τον Ναζλίδη.

Η ΑΕΛ έδειξε να θέλει να ξεκινήσει δυνατά την αναμέτρηση, ήρθε όμως η διακοπή  και τους έβγαλε εκτός αρχικού ρυθμού και μάλιστα όταν ξεκίνησε το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν με τον Κάλβο, το σουτ του οποίου έδιωξε σε κόρνερ ο Ξενοδόχοφ.

Με την πάροδο των λεπτών οι «βυσσινί» ξεκίνησαν να χτίζουν μία ελαφρά υπεροχή, έχοντας στην κατοχή τους περισσότερη ώρα τη μπάλα, αλλά κάτι έλειπε από την όλη… διαδικασία.

Αδυναμία να διασπαστεί η αντίπαλη άμυνα, έλλειψη ταχύτητας αλλά και κίνησης σε κρίσιμες στιγμές και κυρίως ένα… περιβάλλον ανωτερότητας που δεν ταίριαζε στη μορφή του παιχνιδιού.

Είναι ενδεικτικό ότι ελάχιστες στιγμές η ΑΕΛ κατάφερε να βρεθεί σε καλή θέση και να εκδηλώσει καλή επιθετική προσπάθεια κι αυτό το πλήρωσε και μάλιστα ακριβά…

Ο Κάλβο έχοντας πάρει τη μπάλα από το Λινάρδο, «χόρεψε» το Ρέντζα και με δεξί σουτ νίκησε τον Ξενοδόχοφ, κάνοντας το 0-1.

Το γκολ αυτό άλλαξε άρδην την εικόνα της αναμέτρησης… Οι «βυσσινί» έχασαν κάθε ίχνος αυτοπεποίθησης και κάνοντας το ένα λάθος πίσω από το άλλο επέτρεψαν στην ομάδα της Βέροιας να δημιουργήσει κι άλλες καλές στιγμές, αναζητώντας μέσω αυτών και το δεύτερο τέρμα της.

Αλλαγές προσώπων και τακτικής

Παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο η ΑΕΛ, αφού ήταν υποχρεωμένη να «κυνηγά» την ανατροπή, ο Σάκης Τσιώλης έκανε νωρίς-νωρίς τις διορθωτικές του αλλαγές. Έξω οι Γκόλιας και Ικάουνιεκς και μέσα οι Κουτσιανικούλης και Γκαγιέχο και στο σύστημα 4-3-3.

Η λαρισινή ομάδα πάτησε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και από πολύ νωρίς έγινε απειλητική με αιχμή του δόρατος τον Πάμπλο Γκαγιέχο, ο οποίος είδε το σουτ του στο 56ο λεπτό να περνά άουτ, αλλά ένα λεπτό μετά νίκησε τον Καντιμοίρη κάνοντας το 1-1 με κεφαλιά.

Μάλιστα ο Ισπανός, στο αμέσως επόμενο λεπτό στάθηκε άτυχος όταν το νέο του σουτ σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας της Βέροιας για να έρθει το 58ο λεπτό στο οποίο τα πάντα ανατράπηκαν, αφού ο Ντοντό αντίκρυσε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.

Η ΑΕΛ έπρεπε από το σημείο αυτό και μετά να περιμένει τον αντίπαλό της και να αναζητεί με αντεπιθέσεις το δεύτερό της γκολ.

Αφού κατάφερε να ξεπεράσει ένα «καυτό» πεντάλεπτο του… Λινάρδου που προσπάθησε να πάρει μόνος του το ματς, η ΑΕΛ μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον καλύτερο τρόπο. Ο Ναζλίδης κέρδισε το πέναλτι και το μετέτρεψε σε γκολ κάνοντας το 2-1, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Οι καλύτερες στιγμές

21’ Σουτ του Κάλβο, έξω από την περιοχή έπεσε στη γωνία του και απέκρουσε ο Ξενοδόχοφ

30’ Σουτ του Μασαλέσα, έξω από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Καντιμοίρη

44’ Ωραία επιθετική προσπάθεια της ΑΕΛ από αριστερά με Ντοντό και Ντέλετιτς, σουτ του τελευταίου στα χέρια του Καντιμοίρη

45’+ Φάουλ του Ντοντό από αριστερά, η μπάλα πέρασε άουτ

45’+ 0-1 Ο Κάλβο από αριστερά έφερε τη μπάλα στο δεξί του πόδι και σούταρε στη γωνία του Ξενοδόχοφ, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα της λαρισινής εστίας

45’+ Φάουλ του Λινάρδου από τον άξονα, σε κατάσταση ύπνου η άμυνα της ΑΕΛ και ευτυχώς για τους «βυσσινί» η κεφαλιά του Καπετάνου πέρασε άουτ

47΄Ατομική προσπάθεια του Γκαγιέχο από δεξιά και σουτ από δύσκολη θέση, η μπάλα πέρασε άουτ

52’ Κόρνερ του Ντέλετις, κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι του Ντοντό η μπάλα πέρασε λίγο άουτ

56’ 1-1 Η ΑΕΛ φτάνει στην ισοφάριση, η ωραία σέντρα από δεξιά έφερε τον Γκαγιέχο με τον Ισπανό να ανοίγει λογαριασμό με κεφαλιά και να ισοφαρίζει

57’ Ο Γκαγιέχο με αριστοτεχνικό σουτ από δύσκολη θέση σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Καντιμοίρη

58’ Ο Ντοντό βρίσκεται στο έδαφος και ο κ. Φωτιάδης θεωρεί ότι κάνει «θέατρο» και του δείχνει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, με την ΑΕΛ να συνεχίζει με παίκτη λιγότερο

68’ Σουτ του Λινάρδου η μπάλα κατέληξε κόρνερ

76’ Κεφαλιά του Λινάρδου, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ξενοδόχοφ

82’ Ο Ναζλίδης μετά από ατομική προσπάθεια ανατρέπεται και κερδίζει το πέναλτι. Ο ίδιος το εκτελεί και φέρνει «τούμπα» το παιχνίδι κάνοντας το 2-1

ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης): Ξενοδόχοφ, Ρέντζας, Γκόλιας (46΄ Γκαγιέχο), Φάρκας, Μονιάκης, Μασαλέσα, Άντονι , Ντοντό, Ντέλετιτς, Ικάουνιεκς (46΄Κουτσιανικούλης), Ναζλίδης (87’ Τικίτο)

ΒΕΡΟΙΑ (Θωμάς Γράφας): Καντιμοίρης, Μαλόν (80’ Σανπιγκίδης), Ασίγκμπα, Καλί, Χαροντάκης, Λινάρδος, Μπαλάφας, Άρτσε, Σαπρόνγκ, Κάλβο, Καπετάνος

Πηγή: sportlarissa.gr