Ιουλίου 15, 2020

Οδυνηρός αποκλεισμός. Κύπελλο τέλος για την ομάδα της ΑΕΛ – Αποκλείστηκε από ομάδα τρίτης κατηγορίας!

Δεκεμβρίου 04, 2019

Παρότι η ΑΕΛ παρατάχθηκε με τη βασική της σύνθεση στο AEL FC ARENA, δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή κόντρα στην Καλαμάτα

και να ανατρέψει το σε βάρος της 3-0 του πρώτου γύρου.
Το τελικό 1-0 που ήρθε με πέναλτι στις αρχές του δευτέρου μέρους με τον Ουάρντα, έδωσε απλά τη νίκη γοήτρου στη Λάρισα, που όμως αποκλείστηκε από ομάδα τρίτης κατηγορίας που μάλιστα βρίσκεται σε περίοδο κακής αγωνιστικής κατάστασης!
Στο πρώτο μέρος η ΑΕΛ προσπάθησε να πετύχει τέρμα, αλλά χωρίς επιτυχία. Η Καλαμάτα ήταν εκείνη μάλιστα που είχε τη μεγάλη στιγμή για το γκολ στο 26ο λεπτό με τον Στεργίδη!
Μπορεί η ΑΕΛ να είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, η Καλαμάτα όμως έφτασε πρώτη κοντά στο γκολ. Στο 26ο λεπτό, σέντρα του Βουκμίροβιτς από αριστερά η μπάλα άλλαξε πορεία σε σώμα αμυντικού της ΑΕΛ και κατέληξε στο δεύτερο δοκάρι στον Στεργίδη, που πλάσαρε με τη μία, βλέποντας τον Κρίστινσον να του λέει «όχι» με τα πόδια, κρατώντας το μηδέν στην εστία του.
Η ΑΕΛ συνέχισε να πιέζει την Καλαμάτα στο δικό της μισό και το σουτ του Μπούστος στο 28ο λεπτό πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Στεφανάκου.
Την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Αμπιόλα Ντάουντα ένα λεπτό αργότερα. Ο Αμρ Ουάρντα ελίχθηκε ωραία από αριστερά και με σέντρα βρήκε στη «καρδιά» της περιοχής τον Νιγηριανό φορ της ΑΕΛ, οποίος έπιασε μια γυριστή κεφαλιά η οποία όμως πέρασε ελάχιστα άουτ!
Με την εκκίνηση του δευτέρου μέρος η ΑΕΛ πήρε το προβάδισμα! Στο 47ο λεπτό ο Μπούστος σέντραρε ο Τσιβελεκίδης βρήκε τη μπάλα με το χέρι μέσα στη περιοχή και ο κ. Γκορτσίλα έδειξε πέναλτι.
Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Αμρ Ουάρντα, που δεν αστόχησε απέναντι στον Στεφανάκο ανοίγοντας το σκορ για τους «βυσσινί» και πετυχαίνοντας παράλληλα και το τρίτο του γκολ με τη φανέλα της ΑΕΛ.
Από εκεί και έπειτα όπως ήταν λογικό η ΑΕΛ πολιόρκησε τη Καλαμάτα! Ο Ουάρντα βρέθηκε μέσα στη περιοχή της Καλαμάτας γύρισε στον επερχόμενο Στάνκοβιτς που από κοντινή απόσταση σούταρε πάνω στα πόδια του Στεφανάκου. Στην εξέλιξη της φάσης ο Μπούστος πήρε το ριμπάουντ που σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων της Καλαμάτας.
Στο 64′ ο Κάτσε έχασε νέα τεράστια ευκαιρία να χριστεί σκόρερ για λογαριασμό της ΑΕΛ. Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Καλαμάτας και γύρισμα του Ντάουντα από δεξιά στο ύψος του πέναλτι, ο Κάτσε από πολύ κοντά «σημάδεψε» τον Στεφανάκο που απομάκρυνε αστεθώς, με τον Ουάρντα να διεκδικεί το ριμπάουντ, χωρίς όμως επιτυχία, μιας και ο Στεφανάκος σε δεύτερο χρόνο, μπλόκαρε τη μπάλα.
Ο Στάνκοβιτς στο 76′ έχασε νέα ανεπανάληπτη στιγμή! Ο Καρανίκας σέντραρε από δεξιά στο δεύτερο δοκάρι στον Μπούστος που «έσπασε» στον Στάνκοβιτς που σχεδόν εξ΄ επαφής σουταρε στον… Θεό!
Ενώ στο 78′ ο Μόρας πήρε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στην απέναντι γωνιά του Στεφανάκου που απέκρουσε εντυπωσιακά, ενώ σε δεύτερο χρόνο κανείς «βυσσινί» δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, την οποία και απομάκρυναν σε κόρνερ οι αμυντικοί της Καλαμάτας.
Στο 87′ η ΑΕΛ πέτυχε γκολ με τον Ντάουντα αλλά ο δεύτερος βοηθός Νικολαΐδης το ακύρωσε κακώς ως οφσάιντ, μιας και ο σκόρερ (Ντάουντα) ήταν πίσω από την μπάλα τη στιγμή όπου ο Μπούστος έβγαζε την ασσίστ τον Νιγηριανό φορ.
Διαιτητές: Γκορτσίλας (Μακεδονίας), Κούλα (Ξάνθης), Νικολαΐδης (Μακεδονίας), Τσοπουλίδης (Ξάνθης).
Οι Συνθέσεις
ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Μόρας, Στάκνοβιτς, Μπέρτος (46′ Καρανίκας), Κάτσε, Σετσέροβιτς (72′ Μιλοσάβλιεβιτς), Ασούμπρε (46′ Νούνιτς), Ουάρντα, Μπούστος, Ντάουντα.
Καλαμάτα (Σάκης Θεοδοσιάδης): Στεφανάκος, Τσουβαλτσίδης, Κωνσταντινόπουλος, Τσιβελεκίδης, Καντούτσης, Γιόκιτς (81′ Δήμος), Ζαχαρόπουλος, Στεργίδης, Αλεξόπουλος, Οσμάναγκιτς, Βουκμίροβιτς (85′ Ράκιτς).