Ιουλίου 10, 2020

Ολυμπιακός-ΑΕΛ 4-1 Μικρή και λίγη...

Δεκεμβρίου 18, 2019

Μετά από ένα εφιαλτικό πρώτο ημίχρονο η ΑΕΛ φάνηκε… λίγη στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» και γνώρισε τη βαριά ήττα από τον Ολυμπιακό με 4-1

προβληματίζοντας αρκετά με την εικόνα της στην εμβόλιμη 15η αγωνιστική.
Το συγκρότημα του Μιχάλη Γρηγορίου κατάφερε να δεχθεί για πρώτη φορά στην ιστορία της ΑΕΛ τέσσερα γκολ από το πρώτο ημίχρονο κόντρα στον Ολυμπιακό, με τα πρώτα τρία σε λιγότερο από δέκα λεπτά (Μασούρας 9′, 11′, Σουντανί 17′ και πέναλτι του Ελ Αραμπί στο 37′).
Οι «βυσσινί» ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ολυμπιακό να ξεκουράζεται, αλλά η προσωπική δήλωση του μεγαλομετόχου της ΑΕΛ που προανήγγειλε πρόστιμα κατά τη διάρκεια του αγώνα τράβηξε περισσότερο τα βλέμματα, από τέρμα του Ουάρντα στο 56′.
Προβληματισμός για την ΑΕΛ που σε ακόμα ένα ματς βρίσκεται από νωρίς πίσω στο σκορ ενώ η δεύτερη συνεχόμενη ήττα που έστειλε την ομάδα κάτω από τη μέση της βαθμολογίας κάνει επιτακτική τη νίκη στο τελευταίο ματς του 2019 κόντρα στον Πανιώνιο.
Με συνταγή 5-3-2
Επιστροφή στο 5-3-2 για την ΑΕΛ με το Μιχάλη Γρηγορίου να επιλέγει κάτω από τα δοκάρια τον Κρίστινσον, την τριάδα των στόπερ να αποτελείται από τους Μόρα, Μιχαήλ και Ζίζιτς. Δεξιά αγωνίσητκε ο Μπέρτος κι αριστερά ο Στάνκοβιτς.
Στη μεσαία γραμμή επέστρεψε η τριάδα των Σεσέροβιτς, Κάτσε και Μιλοσάβλιεβιτς, ενώ πιο μπροστά αγωνίστηκε ο Ουάρντα με τον Νούνιτς.
Μονόλογος των γηπεδούχων…
Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που πήρε τα ηνία του αγώνα από την αρχή, με τους γηπεδούχους να απειλούν για πρώτη φορά στο 4′ όταν η μπάλα έφτασε στον Καμαρά που δοκίμασε το διαγώνιο σουτ από τον άξονα, με τη μπάλα όμως να περνά άουτ.
Οι «βυσσινί» στο 6′ απείλησαν για πρώτη και μοναδική φορά στο πρώτο ημίχρονο. Μετά από ωραία ενέργεια του Μιλοσάβλιεβιτς από τα δεξιά, «έστρωσε» τη μπάλα στον Ουάρντα που σούταρε μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να κοντράρει σε αμυντικούς και να περνά δίπλα από το δοκάρι του Σα πριν καταλήξει σε κόρνερ.
…και βροχή τα γκολ!
Η συνέχεια για την ΑΕΛ ήταν καταστροφική που δέχθηκε τρία τέρματα σε λιγότερο από δέκα λεπτά. Η αρχή έγινε στο 9′ όταν ο Τσιμίκας έκανε τη σέντρα από αριστερά κι ο Μασούρας κατάφερε να σκοράρει ένα εντυπωσιακό τέρμα με το εξωτερικό στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Κρίστινσον.
Στο 11′ το λάθος του Βαγγέλη Μόρα εκμεταλλεύθηκε άψογα ο Ολυμπιακός που με τρεις πάσες κατάφερε να κάνει το 2-0. Ο Καμαρά στο χώρο του κέντρου βρήκε τον Σουντανί, που πέρασε με φοβερή ντρίμπλα τον αρχηγό της ΑΕΛ κι έδωσε αριστερά του στον Μασούρα με με πλασέ μέσα από την περιοχή κατάφερε να νικήσει τον Κρίστινσον.
Διάλειμμα για ευκαιρία στο 16′, όταν ο Μπουχαλάκης με κάθετη πάσα βρήκε τον Μασούρα που κινήθηκε γρήγορα στην πλάτη της άμυνας, αλλά αυτή τη φορά το τελείωμα του ήταν άστοχο.
Συνέχισε με ακόμα δύο…
Με το πόδι πατημένο στο γκάζι, ο Ολυμπιακός στο 17′ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο Σουντανί μπήκε στην περιοχή, πέρασε εύκολα τον Μόρα, και με πλασέ από τα δεξιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κρίστινσον.
Στο 23′ το σουτ του Σουντανί κατέληξε στα χέρια του Κρίστινσον, ενώ στο 26′ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μασούρα δεν βρήκε στόχο με τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια. Ίδια κατάληξη και στο γυριστό σουτ του Σουντανί στο 30ο λεπτό με τον Ολυμπιακό να χάνει τη μία ευκαιρία μετά την άλλη..
Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τους «βυσσινί» όταν στο 35′ ο Βαγγέλης Μόρας ανέτρεψε τον Ελ Αράμπι με τον διαιτητή να δείχνει στο σημείο του πέναλτι. Κι αν και χρειάστηκε να το εκτελέσει δύο φορές ο επιθετικός του Ολυμπιακού, κατάφερε να κάνει το 4-0.
Μείωσε η ΑΕΛ
Ο Ολυμπιακός που μετρούσε δεκατέσσερις τελικές από το πρώτο ημίχρονο πρόσθεσε ακόμα δύο με την έναρξη του δευτέρου. Στο 53′ το πλασέ του Καμαρά πέρασε δίπλα από το αριστερά κάθετο δοκάρι του Κρίστινσον. Ενώ στο 55′ μετά τη σέντρα του Γκασπάρ, ο Ελ Αραμπί πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να περνά άουτ.
Η ΑΕΛ έκανε την πρώτης τελική στο δεύτερο ημίχρονο στο 56′ όταν ο Ουάρντα εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, με τον Μόρα να κάνει την προβολή, αλλά τη μπάλα να περνά ψηλά άουτ.
Και το γκολ για τους «βυσσινί» μερικά δευτερόλεπτα μετά, όταν ο Γκασπάρ έκανε λάθος στο κέντρο δίνοντας την μπάλα στον Ουάρντα που διένυσε αρκετά μέτρα και με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και τον άξονα σε συνδυασμό με το ολέθριο λάθος του Σα κατάφερε να μειώσει σε 4-1.
Άλλη εικόνα στο δεύτερο και… προσωπική δήλωση
Η ΑΕΛ κατάφερε να δείξει καλύτερη εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, σε συνδυασμό και με το χαλάρωμα των γηπεδούχων χωρίς όμως να καταφέρει να δημιουργήσει ευκαιρίες μπροστά από την αντίπαλη εστία.
Περισσότερο προβληματισμός σ’αυτό το σημείο του αγώνα δημιουργήθηκε με την προσωπική δήλωση του μεγαλομετόχου της ΑΕΛ που προανήγγειλε πρόστιμα με την εικόνα των «βυσσινί» στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».
Ενώ ο Ολυμπιακός απείλησε μετά από μισή ώρα παιχνιδιού όταν ο Μπουχαλάκης δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή με τον Κρίστινσον να αποκρούει στη γωνιά του.
Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες έδειχναν να έχουν περισσότερο το μυαλό τους στα ματς που ακολουθούν το Σαββατοκύριακο με τους «βυσσινί» να ψάχνουν νίκη-ανάσα πλέον κόντρα στον Πανιώνιο (22/12, 15.00).
Κίτρινη κάρτα: 89′ Μπρούνο.
Οι συνθέσεις:
Ολυμπιακός (Πέδρο Μάρτινς): Σα, Σουντανί (74′ Μπενζιά), Καμαρά, Μπουχαλάκης, Ελ Αραμπί (65′ Γκερέρο), Μπρούνο, Μασούρας, Τσιμίκας (81′ Τοροσίδης), Μπα, Παπαδόπουλος, Γκασπάρ.
Στον πάγκο έμειναν: Αλέν, Ποντένσε, Μεριά, Λοβέρα.
ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Ζίζιτς, Μόρας (79′ Φιλίποβιτς), Μπέρτος, Στάνκοβιτς, Κάτσε (59′ Μπάλλας), Μιλοσάβλιεβιτς, Σεσέροβιτς, Ουάρντα, Νούνιτς (70′ Πινακάς).
Στον πάγκο έμειναν: Σουλούκος, Ντάουντα, Γκόλιας, Μπούστος.
Διαιτητής: Σέζος (Κιλκίς). Βοηθοί: Μωυσιάδης (Ηπείρου), Καλύβας (Φθιώτιδας). 4ος: Μαλούτας (Ημαθίας). VAR: Τζοβάρας (Φθιώτιδας)
AVAR: Τζιώτζιος (Θράκης).
Πηγή: sportlarissa.gr