Ιουλίου 12, 2020

ΞΑΝΘΗ-ΑΕΛ 2-1: Τα έχασε όλα σε δύο λεπτά Featured

Ιανουαρίου 05, 2020

Ποδαρικό με το αριστερό για την ΑΕΛ που γνώρισε την ήττα στην Ξάνθη από την τοπική ομάδα με 2-1, με τους «βυσσινί» να χάνουν με το γνωστό «όπλο» της… ανατροπής στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Super League 1.
Το συγκρότημα του Μιχάλη Γρηγορίου δεν είχε καλή εικόνα στο πρώτο ματς του νέου έτους και μοιραία είδε να χάνονται βαθμοί και την ΑΕΛ να πέφτει στο γκρουπ της μάχης του υποβιβασμού.
Οι «βυσσινί» που δεν έδειξαν κάτι στο πρώτο ημίχρονο, ήταν πιο ανταγωνιστικοί στην επανάληψη και κατάφεραν να προηγηθούν στο 64′ με τον Μιλοσάβλιεβιτς, αλλά ο Φοσέ με δύο τέρματα (67′, 68′) κατάφερε να χαρίσει το τρίποντο της νίκης στη Ξάνθη.
Με συνταγή… Πανιωνίου
Ο Μιχάλης Γρηγορίου επέλεξε την ίδια ενδεκάδα στον αγώνα με την Ξάνθη στο 4-1-4-1 που επέλεξε ως σχηματισμό. Ο Κρίστινσον θα καθίσει κάτω από τα δοκάρια, ο Καρανίκας δεξιά και ο Στάνκοβιτς αριστερά, οι Μόρας και Μιχαήλ θα είναι οι στόπερ.
Κόφτης ο Φατιόν, στον άξονα της μεσαίας γραμμής οι Κάτσε και Μιλοσάβλιεβιτς, δεξιά ο Μπούστος, αριστερά ο Ουάρντα και στην κορυφή ο Ντάουντα.
Ημίχρονο με αέρα κι ανακοινώσεις…
Το ματς στα Πηγάδια χαρακτηρίστηκε από τον κακό ρυθμό κι ένας σημαντικός λόγος ήταν ο ισχυρός αέρας που φυσούσε δυσκολεύοντας τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.
Από εκεί και πέρα οι τρεις ανακοινώσεις της ΑΕΛ στο πρώτο ημίχρονο για τις διαιτητικές αποφάσεις ήταν σίγουρα πιο ενδιαφέρον στοιχείο από ότι γινόταν στον αγωνιστικό χώρο.
…και λίγη μπάλα
Η Ξάνθη ήταν αυτή που απείλησε πρώτη στις ελάχιστες ευκαιρίες που σημειώθηκαν στο πρώτο μέρος στο 4ο λεπτό. Ο Τζουρίτσκοβιτς δοκίμασε το σουτ έξω από τη περιοχή με τη μπάλα να περνάει άουτ.
Ενώ στο 13′ ο Τζουρίτσκοβιτς πάτησε τη μπάλα στο φάουλ που κέρδισαν οι γηπεδούχοι έξω από την περιοχή κι ένα χαμηλά εκτελεσμένο φάουλ ανάγκασε τον Κρίστινσον να διώξει δύσκολα σε κόρνερ στην δεξιά του γωνία.
Από την πλευρά της ΑΕΛ στην καλύτερη της ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο, είδε στο 31′ τον Ντάουντα να δοκιμάζει το σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνάει άουτ.
Ευκαιρίες στο δεύτερο…
H Ξάνθη απείλησε πρώτη στο δεύτερο ημίχρονο που δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Κρίστινσον στο 52′. Ο Στάρτζεον έκανε το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι από τα δεξιά, ο Φοσέ έστρωσε προς τα έξω στον Τζουρίτσκοβιτς που δοκίμασε να στείλει με πλασέ τη μπάλα στα δίχτυα, ο Ισλανδός τερματοφύλακας όμως έδιωξε σε κόρνερ.
Ενώ η απάντηση της ΑΕΛ δόθηκε στο 54′ όταν ο Μόρας έκανε το γέμισμα προς την περιοχή της Ξάνθης, εκεί όπου ο Ουάρντα μόνος του δεν πήρε σωστά τη κεφαλιά με τον Άμπαντ να μπλοκάρει εύκολα.
Από τον παράδεισο…
Η ΑΕΛ που ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να προηγηθεί στο 64′ όταν ο Ντάουντα έβγαλε στην αντεπίθεση από τα αριστερά τον Ουάρντα, που έκανε τη σέντρα στην καρδιά της περιοχής με τον Κασάδο να μην υπολογίζει σωστά τη μπάλα και να μην την απομακρύνει και τον επερχόμενο Μιλοσάβλιεβιτς με προβολή να κάνει το 1-0.
…στην κόλαση σε δύο λεπτά!
Με την Ξάνθη να πετυχαίνει την ανατροπή μόλις σε δύο λεπτά. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 67′ όταν ο Κοβάσεβιτς έκανε τη σέντρα με το δεξί, εκεί όπου ο Στάνκοβιτς δεν συνεννοήθηκε με τον Κρίστινσον κι ο Φοσέ με προβολή έκανε το 1-1.
Μάλιστα ο παίκτης της Ξάνθης ήταν πρωταγωνιστής κι ένα λεπτό μετά όταν ο Στάρτζεον με το κεφάλι έστρωσε τη μπάλα προς τα έξω κι ο Φοσέ με βολ-πλανέ πέτυχε το 2-1 και την ανατροπή.
Η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά αδυνατούσε να δημιουργήσει τις μεγάλες ευκαιρίες τη στιγμή που οι γηπεδούχοι «έπαιζαν» και με το χρόνο. Έτσι στο 86′ ο Ουάρντα δοκίμασε το διαγώνιο σου έξω από την περιοχή κι αριστερά με τον Άμπαντ να μπλοκάρει εύκολα.
Στα λεπτά των καθυστερήσεων οι «βυσσινί» δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι έτσι ώστε να καταφέρουν να πάρουν κάτι και πλέον βλέπουν το επόμενο παιχνίδι του Σαββάτου κόντρα στον Άρη στο AEL FC ARENA.
Κίτρινες κάρτες: 27′ Καμαρά, 38′ Καρασαλίδης, 83′ Φοσέ / 12′ Φατιόν, 20′ Καρανίκας, 61′ Στάνκοβιτς
Οι συνθέσεις:
Ξάνθη (Γιώργος Παράσχος): Άμπαντ, Εντουάρντο (62′ Μπαριέντος), Κοβάτσεβιτς, Στάρτζεον, Τζουρίτσκοβιτς (72′ Σόσα), Μπαξεβανίδης, Καδάδο, Λισγάρας, Καρασαλίδης, Καμαρά, Φοσέ (90+2’Φασίδης).
Στον πάγκο έμειναν: Σάο Μπέντο, Ντε Αμορίμ, Μουλέν, Θυμιάνης.
ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Μόρας, Καρανίκας, Στάνκοβιτς (79′ Μπάλλας), Φατιόν (59′ Σεσέροβιτς), Κάτσε (72′ Νούνιτς), Μιλοσάβλιεβιτς, Ουάρντα, Μπούστος, Ντάουντα.
Στον πάγκο έμειναν: Σουλούκος, Μπέρτος, Μπράλιτς, Πινακάς.
Πηγή: sportlarissa.gr