Ιανουαρίου 25, 2020

Σπουδαία νίκη για τη Λάρισα - 95-85 τον ΠΑΟΚ

Ιανουαρίου 11, 2020

Η Λάρισα πήρε τη νίκη με 95-85 τον ΠΑΟΚ στο κλειστό της Νεάπολης και έκανε σπουδαίο βήμα παραμονής στην Basket League κόντρα σε έναν αντίπαλο με τον ίδιο στόχο.

Η Λάρισα εξαργύρωσε με τον καλύτερο τρόπο τα διπλά ενάντια στο Λαύριο και την Πάτρα και αποδεικνύει πως δημιουργήθηκε για να… μείνει.
Φανταστικό ματς από τον Άντονι Χίκι που τελείωσε το ματς με 26 πόντους όντας ο καλύτερος παίκτης της ομάδας.
Εξαιρετικό το πρώτο δεκάλεπτο για την Λάρισα που ήρθε με φορά από τα διπλά με Λαύριο και Πάτρα. Χάρις και Παρκς μπήκαν ζεστοί για ένα γρήγορο 5-0. Ο ΠΑΟΚ βρήκε πόντους μετά από 3 λεπτά αγώνα με τον Ουίγκινς. Ο Παπαντωνίου μετά από τρεις άστοχες προσπάθειες στο τρίποντο αποσύρθηκε από τον Αγγέλου, ο Χίκι βρήκε ρυθμό και οδήγησε την ομάδα του με 7 πόντους και 1 κλέψιμο, ενώ σημαντικές και οι βοήθειες από τον πάγκο από τον Τσιλούλη. Δύο τρίποντα από τον Χάρις, καλή παρουσία από τον Γκάρετ και κυριαρχία κάτω από το καλάθι για τον Παρκς έφεραν το 25-12 του α’ δεκαλέπτου. Η διαφορά θα ήταν μεγαλύτερη όμως ο Τσόκλας με εύστοχο τρίποντο έριξε τη διαφορά στους 10.
Ο Χίκι παρέμεινε «καυτός» οδηγώντας την Λάρισα και στο +15 (34-19) στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου όμως ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση με τον Μπράουν. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν πάντως να κρατήσουν την διαφορά και να περιορίσουν τον αντίπαλο στην άμυνα κρατώντας το +11 (39-28) με 5:14 να απομένουν για την λήξη της β’ περιόδου. Ο ΠΑΟΚ βρήκε απάντηση με τον Σόρτερ που σημείωσε 9 πόντους στην β’ περίοδο ενώ «ξεκλείδωσε» και τους Μπράουν και Μπεστ καταφέρνοντας να ρίξουν την διαφορά μόλις στους 6 στην λήξη του ημιχρόνου (48-42).
Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στην τρίτη περίοδο και με τους Σμιθ και Σόρτερ έφτασαν το ματς στον πόντο (48-47). Ο Τέρολ Παρκς κράτησε από πλευράς Λάρισας, ο Χάρις σκόραρε ξανά μετά από ώρα ενώ ο Ρας βρήκε εύστοχο σουτ από τα 6.75μ για το 55-49.Ο Σμιθ κράτησε τον ΠΑΟΚ στο παιχνίδι με τρίποντο, ενώ Χίκι και Παρκς πρόσθεσαν πόντους στην επίθεση. Ο Νόουλς έφερε το ματς στην ισοπαλία με 4:43 να απομένουν για την λήξη ενώ ο ίδιος παίκτης από την γραμμή της φιλανθρωπίας έφερε τον ΠΑΟΚ για πρώτη φορά στο ματς μπροστά στο σκορ.  Το κρύο αίμα του Παπαντωνίου επανέφερε την Λάρισα μπροστά στο σκορ, ο Σόρτερ με σουτ έκανε το 63-64 ενώ ο Σπυρόπουλος που ήρθε από τον ΠΑΟΚ ήταν εύστοχος στις βολές για το 65-64 με 2:33 να απομένουν για την λήξη. Ο Γκάρετ δεν ήταν εύστοχος στις βολές βάζοντας 1/2, με τον Σόρτερ να σκοράρει για τρεις για το 66-67 με 1:46 πριν την λήξη. Με την μπάλα να… καίει, ο Μπόμπι Μπράουν ευστόχησε σε τρίποντο 41 δευτερόλεπτα πριν την λήξη για το 66-70 ερχόμενος από τον πάγκο, ενώ ο Χάρις πρόσθεσε τρεις πόντους στην εκπνοή του χρόνου για το 69-70.
Η Λάρισα μπήκε ορεξάτη. Ένα τρίποντο του Σχίζα 9:34 πριν την λήξη έδωσε αέρα στον ΠΑΟΚ για το 71-73 ενώ η τεχνική ποινή του Παπαντωνίου οδήγησαν και στο 5ο φάουλ του αρχηγού της Λάρισας με τους γηπεδούχους να δείχνουν να είναι με την πλάτη στον τοίχο. Εκεί όμως μίλησε ο Άντονι Χίκι που με τους πόντους του και την ασίστ στον Φλόιντ για το κάρφωμα του Αμερικανού έκανε το 80-77 με 7 λεπτά για την λήξη, ενώ ήταν ο ίδιος με ντράιβ που έκανε και το 82-77. Η Λάρισα δυνάμωσε την άμυνα της στην τελευταία περίοδο με τον ΠΑΟΚ να μην βρίσκει λύσεις ούτε από το τρίποντο. Ο Χάρις με τρίποντο τιμώρησε την άμυνα ζώνης του ΠΑΟΚ για το 85-79, όμως ο Νόουλς μείωσε στους 4 για το 85-81 με τέσσερα λεπτά να απομένουν για την λήξη του αγώνα. Ο Ρας στην φάση του αγώνα έκλεισε τα… φώτα μπροστά στον Νόουλς, ενώ ο Γκάρετ κάρφωσε στον αιφνιδιασμό και ευστόχησε στην βολή για το 89-81. Ο Χίκι σε ένα εξαιρετικό σόλο έκανε το 91-81 με τον Μπράουν να μειώνει για 91-83, 96 δευτερόλεπτα πριν την λήξη.   O Xίκι και πάλι πρόσθεσε ακόμη δύο πόντους, ο Σαρικόπουλος μείωσε με σουτ από μέση απόσταση ενώ ο Γκάρετ από τις βολές είχε 1/2 για το 95-85.
Τα δεκάλεπτα: 25-15, 23-27, 21-28, 26-15 (95-85)
Λάρισα (Αγγέλου): Γκάρετ 18 (1), Ρας 8 (2), Χάρις 13 (4), Παπαντωνίου 9 (1), Παρκς 11, Χίκι 26 (2), Χίλαρης, Τσιλούλης 2, Σπυρόπουλος 2, Φλόιντ 6.
ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Σμιθ 11 (3), Σχιζας 3 (1), Σόρτερ 16 (2), Ουίγκινς 4, Νόουλς 18, Μπράουν 16 (3), Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 8, Μπεστ 4, Καραμανώλης, Σαρικόπουλος 2.
Πηγή: sportlarissa.gr