Ιουλίου 15, 2020

Ήττα με δίκαιες φωνές για την ΑΕΛ

Φεβρουαρίου 15, 2020

Η αποδεκατισμένη ΑΕΛ δεν τα κατάφερε κόντρα στο ΠΑΟΚ,

γνωρίζοντας την ήττα στο γήπεδό της και μένοντας για μία ακόμη αγωνιστική μακριά από τη νίκη, αλλά…
Οι «βυσσινί» έχουν κάθε λόγο να διαμαρτύρονται για τη διαιτησία του Σέρβου, Γιοβάνοβιτς, ο οποίος δεν είδε το καθαρό χέρι του Αουγκούστο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και ένα ακόμη χέρι στην επανάληψη από τον Γιαννούλη.
Δύο φάσεις που ίσως και να άλλαζαν την εικόνα της αναμέτρησης και το τελικό σκορ, για μία ΑΕΛ που υπερέβαλλε εαυτόν και αν είχε περισσότερες λύσεις θα μπορούσε να διεκδικήσει πολλά περισσότερα.
Με πάρα πολλά προβλήματα υποχρεώθηκε να παρατάξει την ομάδα του ο κ. Μιχάλης Γρηγορίου, αφού για διαφορετικούς λόγους έλειπαν οι Καρανίκας, Μπέρτος, Ζίζιτς, Μιχαήλ, Ραντοσάβλιεβιτς, Κάτσε, Νούνιτς, Μπούστος, Μασούρα και Ουάρντα.
Έτσι οι «βυσσινί» ξεκίνησαν την αναμέτρηση με τον Κρίστινσον κάτω από τα δοκάρια, Μπάλλα, Μόρα, Μάρκοβιτς και Μούζεκ στην άμυνα, Σετσέροβιτς, Γκαζάλ και Ασούμπρε στη μεσαία γραμμή, Βινίσιους, Τόρζε και Παπάζογλου στην επίθεση.
Η 11άδα ανάγκης με την οποία η ΑΕΛ ξεκίνησε την αναμέτρηση έδωσε τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να μπουν με περισσότερη επιθετική διάθεση στο παιχνίδι και να θέσουν τους «βυσσινί» σε θέση άμυνας.
Μία καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ στο 11ο λεπτό με τον Πέλκα και έξι λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, με τον Λημνιό, κάνοντας το 0-1, σφραγίζοντας με αυτόν τον τρόπο την ανωτερότητά του.
Το γκολ αυτό μάλλον καλό έκανε στην ΑΕΛ, που αφυπνίστηκε στα επόμενα λεπτά και με πρωταγωνιστή τον Βινίσιους άρχισε να πλαγιοκοπεί την αντίπαλη άμυνα και να δημιουργούνται καταστάσεις στην αντίπαλη εστία.
Η φάση που «σήκωσε συζήτηση» δημιουργήθηκε στο 33ο λεπτό, όταν η ΑΕΛ από δεξιά εκτέλεσε κόρνερ με τον Τόρζε, ο Μόρας έκανε την κεφαλιά με τη μπάλα να σταματά στο χέρι του Αουγκούστο, αλλά ο Σέρβος ρέφερι αν και έκανε χρήση VAR δεν έδειξε την εσχάτη των ποινών!
Και ενώ η ΑΕΛ δεχόταν ένα ακόμη «χτύπημα» χάνοντας με τραυματισμό και τον Αλί Γκαζάλ, με τον Ηλιάδη να παίρνει τη θέση του, ο ΠΑΟΚ στην τελευταία ευκαιρία του ημιχρόνου διπλασίασε τα τέρματά του με τέρμα του Αουγκούστο παίρνοντας σαφέστατο προβάδισμα.
Το ήθελε
Χωρίς να έχει και τη δυνατότητα επιλογών η λαρισινή ομάδα ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς αλλαγές, έχοντας ως στόχο να ισορροπήσει την αναμέτρηση και να προσπαθήσει να μπει εκ νέου στο παιχνίδι.
Μάλιστα η πρώτη καλή προϋπόθεση είχε χρώμα «βυσσινί» όταν ο Τόρζε από δεξιά έκανε τη σέντρα-σουτ, χωρίς όμως κάποιος συμπαίκτης του να βρεθεί στην πορεία της μπάλας και να βάλει δύσκολα στον Ζίφκοβιτς.
Οι φιλοξενούμενοι έγιναν απειλητικοί στο 56ο λεπτό όταν ο Πέλκας «νίκησε» στον αέρα τον Κρίστινσον με τη μπάλα να περνά άουτ και στη συνέχεια η ΑΕΛ προσπάθησε να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης καταγράφοντας μία καλή στιγμή με τον Παπάζογλου δεν σημάδεψε σωστά στέλνοντας άουτ τη μπάλα.
Ο στόχος της ΑΕΛ επιτεύχθη στο 67ο λεπτό, όταν ο Τόρζε από δεξιά εκτέλεσε το φάουλ η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από την περιοχή και κατέληξε στον Ηλιάδη που με δυνατό σουτ νίκησε τον Ζίφκοβιτς κάνοντας το 1-2, δίνοντας άλλη… πνοή στην αναμέτρηση.
Οι καλύτερες στιγμές
11’ Λημνιός από αριστερά έκανε την παράλληλη σέντρα, ο Ακπόμ δεν βρήκε τη μπάλα και ο Πέλκας χωρίς ισορροπία έκανε την προβολή στέλνοντας άουτ τη μπάλα
14’ ΓΚΟΛ Σέντρα από αριστερά του Πέλκα, ο Άκπομ πήρε την κεφαλιά και από πλάγια θέση ο Λημνιός με σουτ νίκησε τον Κρίστινσον κάνοντας το 0-1
17’ Σέντρα του Ασούμπρε από αριστερά, ο Βινίσιους έκανε την κεφαλιά αλλά εύκολα ο Ζίφκοβιτς μπλόκαρε τη μπάλα
19’ Αντεπίθεση της ΑΕΛ με τον Ασούμπρε, η μπάλα κατέληξε στον Βινίσιους που καθυστέρησε τόσο όσο ήθελε η άμυνα του ΠΑΟΚ για να τον κλείσει και να απομακρύνει το σουτ του Βραζιλιάνου
30’ Ωραία σέντρα από δεξιά του Βινίσιους, ο Παπάζογλου δεν κατάφερε να απλώσει το πόδι του και να σπρώξει τη μπάλα προς την εστία του Ζίφκοβιτς
45’+ ΓΚΟΛ Αριστερό δυνατό σουτ του Αουγκούστο εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας της ΑΕΛ κάνοντας το 0-2
49’ Ο Τόρζε βρέθηκε στην περιοχή και έκανε τη σέντρα-σουτ, χωρίς να βρεθεί κάποιος να προωθήσει τη μπάλα στα δίχτυα
56’ Σέντρα του Γιαννούλη ο Πέλκας νίκησε τον Κρίστινσον στον αέρα, με τη μπάλα να περνά πάνω από την εστία της ΑΕΛ
64’ Σέντρα του Ασούμπρε από αριστερά, ο Παπάζογλου έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά άουτ
67’ ΓΚΟΛ Χτύπημα φάουλ του Τόρζε η μπάλα δεν έφυγε από την περιοχή, αυτή κατέληξε στον Ηλιάδη, που με δυνατό σουτ νίκησε τον Ζίφκοβιτς, κάνοντας το 1-2
Κίτρινες κάρτες: Παπάζογλου, Μάρκοβιτς/ Ινγκανσον
Διαιτητής: Σρντζάν Γιοβάνοβιτς
Α’ Βοηθός: Ούρος Στόικοβιτς
Β’ Βοηθός: Μίλαν Μιχαήλοβιτς
4ος Διαιτητής: Πέτρος Τσαγκαράκης (Χανίων)
VAR: Τάσος Παπαπέτρου (Αθηνών)
A VAR: Ανδρέας Φωτόπουλος (Αθηνών)
ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μπάλλας, Τόρζε, Παπάζογλου, Μούζεκ, Μάρκοβιτς, Μόρας, Σετσέροβιτς, Ασούμπρε, Αλί Γκαζάλ (45’ λ.τ. Ηλιάδης), Βινίσιους (77’ Πινακάς)
ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μάτος, Βαρέλα, Γιαννούλης, Λημνιός, Μαουρίσιο, Αουγκούστο, Λάμπρου (84’ Ροντρίγκο), Πέλκας (61΄ Ελ Καντουρί), Ακπόμ (76’ Σφιντέρφκσι)