Μαΐου 25, 2020

ΑΕΛ: Με χατ-τρικ του Μιλοσάβλιεβιτς ετοιμάζεται για play out

Με τον Μιλοσάβλιεβιτς να “καθαρίζει” με χατ-τρικ η ΑΕΛ έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης επικρατώντας με 3-0 στην τελευταία αγωνιστική της Super League 1 και πάει για.. play out.

Αυτή μάλιστα ήταν η πρώτη νίκη της ΑΕΛ στο 2020 που κατάφεραν την τελευταία αγωνιστική να επικρατήσουν με εμφατικό τρόπο, δημιουργώντας χαμόγελα στους φιλάθλους μετά από καιρό. Έξω από το γήπεδο υπήρχε διαμαρτυρία από μερίδα φιλάθλων κατά του μεγαλομετόχου της ΑΕΛ, με τους “βυσσινί” εντός τεσσάρων γραμμών να έχουν τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο με τον Μιλοσάβλιεβιτς να επιστρέφει στην βασική ενδεκάδα με τρία γκολ (18′, 36′ 44′). Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας Τρίπολης έδειξε διάθεση να παλέψει, αν και η εξάδα είχε “κλείσει” με την άνετη νίκη του ΟΦΗ, αλλά η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που έφτασε πιο κοντά και σε τέταρτο τέρμα.

Με γεμάτο οπλοστάσιο κόντρα στον Αστέρα

Ο Μιχάλης Γρηγορίου είδε την τελευταία αγωνιστική γεμάτο το οπλοστάσιο του επιλέγοντας να παρατάξει την ΑΕΛ κόντρα στους Αρκάδες με σχηματισμό 4-2-3-1. Έτσι κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο Κρίστινσον, με τους Μόρα και Μιχαήλ να είναι οι κεντρικοί αμυντικοί, ο Μούζεκ αριστερά κι ο Μπέρτος δεξιά. Αμυντικοί μέσοι ήταν οι Σεσέροβιτς κι Αλί Γκαζάλ, ενώ πιο μπροστά τους βρέθηκε ο Μιλοσάβλιεβιτς. Στο αριστερό άκρο βρέθηκε ο Ουάρντα και στο δεξί ο Τόρζε με τον Νούνιτς να παίρνει θέση στην κορυφή της επίθεσης.

Ξεκίνημα με συνθήματα… έξω από το γήπεδο

Ο αγώνας στο AEL FC ARENA ξεκίνησε με συνθήματα… εκτός γηπέδου από φιλάθλους που βρίσκονταν για να διαμαρτυρηθούν, σε αντίθεση με την εικόνα εντός “τειχών” που ήταν αρκετά πιο ήσυχη. Βέβαια αν και με συνθήματα, ένας πρώην “βυσσινί” απείλησε για πρώτη φορά στο ματς για τον Αστέρα Τρίπολης, με τον Ντέλετιτς στο 4′ να δοκιμάζει ένα αδύναμο πλασέ έξω από την περιοχή, με τον Κρίστινσον να μπλοκάρει εύκολα.

Επέστρεψε με γκολ ο Μιλοσάβλιεβιτς

Η ΑΕΛ ανέλαβε τα ηνία του αγώνα, πιέζοντας ψηλά τον Αστέρα Τρίπολης και κατάφερε να προηγηθεί στην πρώτη της καλή ευκαιρία στο 18ο λεπτό με τον Μιλοσάβλιεβιτς. Ο Τόρζε από τα αριστερά έψαξε στο δεξί άκρο της επίθεσης τον Ουάρντα αυτός βρήκε τον Σεσέροβιτς που κόπηκε αρχικά με την μπάλα να στρώνεται στον Μπέρτο που έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, με τον Σέρβο μέσο στην επιστροφή στην ενδεκάδα με προβολή να κάνει το 1-0. Ενώ οι “βυσσινί” έφτασαν κοντά και σε δεύτερο γκολ, όταν στο 22′ ο Τόρζε με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον άξονα λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, είδε τη μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μιχαήλ.

“Χτύπησε” με δεύτερο…

Ο Μιλοσάβλιεβιτς μάλιστα “χτύπησε” ξανά στο 37ο λεπτό. Η ΑΕΛ έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση με τον Ουάρντα από τα αριστερά, έκανε τη συρτή σέντρα προς την περιοχή εκεί όπου ο Μιλοσάβλιεβιτς με ωραίο πλασέ έκανε το 2-0.

…και τρίτο πριν το ημίχρονο!

Ενώ το “χατ-τρικ” για τον Σέρβο ολοκληρώθηκε λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια. Ο Ουάρντα από τα αριστερά ακόμα μία φορά σε μία γρήγορη αντεπίθεση των γηπεδούχων, έβγαλε τη συρτή σέντρα με το εξωτερικό στο δεύτερο δοκάρι εκεί όπου ο Μιλοσάβλιεβιτς δεν αστόχησε ξανά για το 3-0!

Προσπάθησε ο Αστέρας

Ο Αστέρας μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να απειλούν για τα καλά την εστία του Κρίστινσον στο 61′ όταν ο Κώτσιρας δοκίμασε το διαγώνιο σουτ από τα δεξιά με τη μπάλα να περνά δίπλα από την εστία της ΑΕΛ. Με την ΑΕΛ να απαντά ένα λεπτό μετά, όταν ο Μόρας έκλεψε τη μπάλα κι έβγαλε την ΑΕΛ στην αντεπίθεση, έδωσε δεξιά στον Μιλοσάβλιεβιτς που έκανε το γύρισμα έξω από την περιοχή στον Ουάρντα που σούταρε με τη μία, όμως αυτή σταμάτησε στην αγκαλιά του Μιχαήλ.

Και δοκάρι η ΑΕΛ!

Στο 70′ μετά από όμορφη ενέργεια το σουτ που δοκίμασε έδιωξε ο Κρίστινσον σε κόρνερ, ενώ ο πρώην παίκτης της ΑΕΛ στο 76′ είδε τη μπάλα από την απευθείας εκτέλεση φάουλ να περνά άουτ. Η ΑΕΛ όμως ήταν αυτή που άγγιξε και πάλι το γκολ. Στο 81′ μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα απομακρύνθηκε από την περιοχή για να καταλήξει στον Μόρα που εκτόξευσε ένα “κεραυνό” τραντάζοντας το οριζόντιο δοκάρι του Αστέρα. Με την πρώτη τους νίκη στο 2020 η ΑΕΛ έφτασε τους 30 βαθμούς κι ετοιμάζεται με τα play out.

Κίτρινες Κάρτες: 28′ Τόρζε, 41′ Μόρας, 65′ Μούζεκ, 86′ Παπάζογλου, 89′ Μπέρτος / 21′ Πασαλίδης, 79′ Μαρτίνες, 84′ Τασούλης.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Μόρας, Μούζεκ, μπέρτος, Σεσέροβιτς, Αλί Γκαζάλ, Μιλοσάβλιεβιτς (84′ Μπούστος), Ουάρντα, Τόρζε (77′ Βινίσιους), Νούνιτς (69′ λ.τ. Παπάζογλου).

Στον πάγκο έμειναν: Νάγκι, Ηλιάδης, Καρανίκας, Κάτσε.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Μιχαήλ, Κώτσιρας, Ματρικάρντι, Μαρτίνεζ (83′ Τασουλής), Πασαλίδης, Βαλιέντε, Φερνάντεζ Μαρκ (59′ Σίτο), Φερνάντεζ Μπόρχα, Ντέλετιτς, Χαουρέγκι, Κρέπσι (46′ Λουίς Φερνάντεθ).

Στον πάγκο έμειναν: Τσίφτσης, Αντζούλας, Μπέλοκ, Μπαράλες.

Διαιτητής: Γκορτσίλας. Βοηθοί: Νατσιόπουλος, Χατζηνάκος. 4ος: Τσοπουλίδης. VAR: Φωτιάς.

Πηγή: sportlarissa.gr